Nawet najnowsze, najbardziej eleganckie i zadbane budynki w końcu ulegają nieestetycznym zabrudzeniom oraz wymagają dokładnego czyszczenia lub renowacji elewacji. Piękna i schludna elewacja stanowi natomiast wizytówkę wielu firm i obiektów użyteczności publicznej, dlatego – podobnie jak o wnętrze budynków – trzeba o nią dbać. Sprawdźmy w artykule, które czynniki środowiskowe najbardziej szkodzą elewacjom!
Najbardziej niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, które szkodą elewacjom budynków, są rozwijające się na nich glony, pleśń i algi. Mikroorganizmy tego typu nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale też niszczą powierzchnię zewnętrznych ścian i doprowadzają do ich osłabienia. Duży wpływ na stan elewacji mają także:
Na zabrudzenia szczególnie narażone są obiekty zlokalizowane w miastach, przy ruchliwych ulicach czy w okolicach fabryk. Wówczas dokładne mycie elewacji budynków powinno się odbywać przynajmniej dwa razy w roku, by utrzymać ich schludny i estetyczny wygląd. Na terenach oddalonych od mocno zanieczyszczających czynników natomiast wystarczy czyścić je raz w roku.
Czyszczenie elewacji budynków rozpoczyna się od dokładnej analizy miejsca przeznaczonego do sprzątania, a także doboru odpowiednich metod i środków chemicznych. Duże znaczenie przy ich wyborze ma między innymi rodzaj elewacji, jej rozmiar, poziom zabrudzenia oraz materiał, jakim jest pokryta z wierzchu. W przeciwnym razie wykorzystywane substancje mogłyby okazać się szkodliwe lub zbyt mocne dla danej powierzchni, a innym razem – nieskuteczne. Przed rozpoczęciem czyszczenia okolica budynku powinna zostać również dobrze zabezpieczona, szczególnie w przypadku prac na wysokościach.