Ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń dzięki której można pozbyć się z pomieszczenia szkodliwych substancji i związków organicznych powodujących problemy chorobowe czy reakcje uczuleniowe.
Gaz ten wykazuje bardzo silne właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Polega na aplikacji do powietrza aktywnego tlenu O3. Dochodzi do reakcji chemicznej z unoszącymi się i zalegającymi szkodliwymi cząsteczkami i substancjami. Ozon dociera nawet w najmniejsze zakamarki i szczeliny. Wytwarzane cząsteczki ozonu w czasie rozkładu powodują uwalnianie cząsteczek tlenu, które łącząc się z patogenami powodują ich neutralizowanie. Szkodliwe związki typu: pleśń, grzyby, drobnoustroje (alergeny, bakterie, wirusy, pierwotniaki, roztocza) w efekcie utlenienia są rozkładane na prostsze czynniki, które przestają być nieszkodliwe dla człowieka. Po ozonowaniu mieszkania w powietrzu pozostaje świeża bryza, przypominająca powietrze tuż po burzy. Dzięki temu w pomieszczeniu zaczynają panować sterylne warunki, wolne od groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.
Trzeba uważać, gdyż w dużym stężeniu jest on toksyczny. Dlatego też proces odkażania przy użyciu aktywnego tlenu powinien przeprowadzać ktoś doświadczony i wyposażony jest w odpowiednie środki ochronne.
Gdyby jednak ktoś przesadził z poziomem O3, to plusem tego gazu jest jego niska trwałość. Oznacza to, że stosunkowo szybko ulega rozpadowi i całkowicie znika z pomieszczenia w przeciągu ok. dwóch godzin.
Bezpieczne dla organizmu jest stężenie od 0,02-0,05 ppm, natomiast stężenie powyżej 0,08 ppm. ozonu we wdychanym powietrzu utrzymujące się przez okres przynajmniej 8 godzin jest już niebezpieczne. Dlatego po ozonowaniu pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć i nie korzystać z niego przez kilka godzin. Poza tym stosowane w mieszkaniach ozonatory powinny być wyposażone w moduł deozonujący, który po zakończeniu ozonowania zamienia ozon w tlen.
Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o częstotliwość ozonowania mieszkań.
Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie ozonowaniem. Stosuje się je jako ochrona przed COVID-19. Wpływ ozonu na eliminację wirusa SARS-CoV-2 jest udowodniony przez chińskich naukowców. Przeprowadzili szereg badań wykazujących, iż ozon niszczy wirusa SARS-1. Potwierdzają to też japońscy badacze. Można więc uznać, że ozonowanie jest skutecznym sposobem dezynfekcji pomieszczeń skażonych koronawirusem.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, są różne wyceny. Ceny ozonowania mogą znacząco różnić się między sobą. Firmy zwykle wyceniają usługę w oparciu o dwa modele:
Przykładowo:
Jeżeli Twoje pomieszczenie jest wyższe niż 3,5 metra, koszty mogą wrosnąć.
Warto zdecydować się na profesjonalną dezynfekcję domu, która oczyści powietrze którym oddychasz. Sama świadomość usunięcia szkodliwych patogenów znajdujących się w otoczeniu już poprawi Twoje samopoczucie. Bezsprzecznie pozytywne działanie ozonowania jest udokumentowane i udowodnione przez specjalistów.
Zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Wejdź na stronę i zapoznaj się z ofertą. Nasi specjaliści przeprowadzą proces odkażenia z użyciem O3 w sposób bezpieczny i zgodny z procedurą wykonywania tegoż zabiegu.